Muzeum Historii Kobiet
Loading
WARUNKI UCZESTNICTWA

czy to dla mnie?

Program kierujemy do nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych (od klasy IV) oraz szkół średnich, a także innych edukatorów i edukatorek. Jeśli pracujesz dydaktycznie z młodzieżą i chcesz się dowiedzieć, jak włączać herstorię do Twoich zajęć, z jakich pomocy i narzędzi korzystać oraz jak przygotować swój własny projekt poświęcony historii kobiet – ten kurs jest dla Ciebie!

 
ZAKRES KURSU

co mi to da?

Warsztaty, wykłady, pakiet książek i konsultacji indywidualnych.

Stworzysz  własny projekt herstoryczny, a podczas konferencji finałowej poznasz osoby takie jak Ty!

Oprócz tego, będziesz częścią zmiany społecznej, ponieważ celem naszego programu jest zmiana świadomości i praktyk w zakresie przestrzegania kobiet w historii i we współczesności.

HARMONOGRAM

gdzie i kiedy?

Zaczynamy 24.06.2023 (10:00-15:00) inauguracją, która odbędzie się online na platformie ZOOM.
Poznamy się, opowiemy o tym, co Was czeka, wprowadzimy osoby uczestniczące w herstoryczny klimat oraz odpowiemy na wszystkie pytania. 

Kończymy w marcu 2024 konferencją herstoryczną w Poznaniu, na którą zaprosimy wszystkie uczestniczki i uczestników, żeby wreszcie spotkać się na żywo i zaprezentować PROJEKTY HERSTORYCZNE stworzone w ramach projektu.

terminy warsztatów online

Grupa 1

14.10.2023 (9:00-17:15)

18.11.2023 (9:00-14:15)

2.12. 2023 (11:45-17:15)
9.12. 2023 (9:00-11:30)

Grupa 2

14.10.2023 (9:00-17:15)

4.11.2023 (9:00-14:15)

18.11.2023 (14:45-17:15)

9.12.2023 (9:00-14:15)

Grupa 3

4.11.2023 (9:00-17:15);

18.11.2023 (9:00-14:15)

2.12.2023 (9:00-17:15)

WYKŁADOWCZYNIE

kto prowadzi?

dr hab. prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska
Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Pedagożka, socjolożka, edukatorka antydyskryminacyjna związana z Wydziałe Studiów Edukacyjnych UAM. Kierowniczka, badaczka i konsultantka projektów z zakresu ukrytych funkcji edukacji, przeciwdziałania przemocy motywowanej stereotypami, edukacji antydyskryminacyjnej oraz studiów nad historią kobiet. Członkini Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Zespołu Pedagogiki Młodzieży oraz Sekcji Pedagogiki Krytycznej przy KNP PAN, Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM i zespołu „Gdy Nauka Jest Kobietą UAM”. Współzałożycielka i członkini grupy badawczej Płeć i Edukacja - Gender and Education. Opiekunka Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja” UAM. Współpracowniczka instytucji państwowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz równego traktowania. Członkini Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności Miasta Poznania oraz Zespołu Sterującego Polityki Oświatowej dla miasta Poznania 2030. Przewodnicząca rady Fundacji Ja,Nauczyciel. Współtwórczyni, kierowniczka i wykonawczyni projektów: „Niegodne historii. O nieobecności i stereotypowych wizerunkach kobiet w świetle podręcznikowej narracji historycznej w gimnazjum”, “Entuzjastki pedagogiki i edukacji”, “Gender w podręcznikach”, “Być dziewczyną – być chłopakiem i przetrwać. Płeć i przemoc w narracjach młodzieży”, “Lights4Violence. Lights, Camera and Action Against Dating Violence”, “Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939”. Współkuratorka wystawy: “Naukowczynie - pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu” (Poznańskie Centrum dziedzictwa/Galeria Śluza).
Katarzyna Dworaczyk
Fundatorka FUndacji Muzeum Historii Kobiet, wiceprezeska Fundacji Miejsce Ludzi. Autorka, trenerka, mediatorka, wiceprezeska Fundacji Miejsce Ludzi. Pracuje w obszarze rozwiązywania konfliktów, transformacji przekonań oraz uzdrawiania traumy dziedziczonej. Publikuje w temacie rodzicielstwa, konfliktów, złości i traumy. Jest autorką książek „Konflikty w rodzinie”,”Minimediacje”,”Kim chciałaś być, gdy byłaś dzieckiem? Dzieckiem”, “Wszystko co jest teraz, zaczęło się tam”, "Herstorie 1918/1919”. Obecnie pracuje nad biografią Aleksandry Banasiak - bohaterki Poznańskiego Czerwca, a także opracowywaniem sesji terapeutycznych: historie klientek i klientów - jak przekonania i dziedziczone historie wpływają na podejmowanie przez nas wybory, jak kształtują nas i całe społeczeństwa.
dr hab. prof. UAM Edyta Głowacka-Sobiech
Fundatorka Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Historyczka i pedagożka związana z Wydział Studiów Edukacyjnych UAM. Członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Płcią i Tożsamością Kulturową UAM, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Zespołu Rektorskiego „Gdy Nauka jest Kobietą”, Rady Naukowej „Harcerstwa. Rocznika Naukowego Muzeum Harcerstwa”, Sekcji oraz Zespołu Pedagogiki Krytycznej przy KNP PAN. Autorka i współredaktorka książek i artykułów z zakresu historii wychowania i historii kobiet. Opiekunka Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja” przy WSE UAM. Współtwórczyni, kierowniczka i wykonawczyni projektów: kalendarz Entuzjastki pedagogiki i edukacji (Poznań 2017-2018), „Niegodne historii”. O nieobecności i stereotypowych wizerunkach kobiet w świetle podręcznikowej narracji historycznej w gimnazjum (NCN 2011-2015) oraz "Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939 (Fund_Akcja UAM). Współpracuje z Fundacją „Ja, Nauczyciel’ka” i Regionalnym Kongresem Kobiet w Szczecinie. Współkuratorka wystawy: Naukowczynie - pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu (Poznańskie Centrum dziedzictwa/Galeria Śluza listopad 2021-kwiecień 2022).
Agnieszka Jankowiak-Maik
Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Nauczycielka i influencerka (Babka od histy), laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata”, Medalu Wolności Słowa, tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. W 2021 roku znalazła się na liście „50 Śmiałych” Wysokich Obcasów za sprzeciw wobec reformy edukacji. Liderka programu "Mobilny historyk" i “Mobilny Wosowiec” Wydawnictwa Operon, prowadząca kursy i szkolenia dla nauczycielek/li, autorka programów zajęć antydyskryminacyjnych. Była redaktorka naczelna portali historycznych CiekawostkiHistoryczne.pl i TwojaHistoria.pl, autorka książki “Historia, której nie było”. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. Organizatorka i współorganizatorka licznych akcji społecznych (m.in. Narada Obywatelska o Edukacji, Powtórka w parku, Debata w Teatrze). Członkini think-tanków edukacyjnych - Sieć Organizacji Społecznych “Edukacja” oraz Instytutu Strategie 2050.
dr Anna Jankowiak
Archeolożka, naukowczyni, publicystka, blogerka, autorka licznych artykułów (w sieci @wiedzma_od_wiedzy). W badaniach naukowych skupia się na dawnych kultury i ich adaptacji we współczesnym świecie, zwłaszcza w propagandzie nazistowskiej. Bada historię czarownic i osób zajmujących się magią oraz postrzeganie ich w kulturach i epokach, ze szczególnym uwzględnieniem starożytności, wczesnego średniowiecza oraz nowożytnych procesów o czary. Ważne miejsce w jej badaniach zajmują także archetypy bogiń i bohaterek oraz adaptacja tych motywów we współczesności. Specjalistka ds. social mediów.
Paulina Kirschke
Dziennikarka, trenerka, aktywistka, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej. Przez wiele lat związana z mediami, m.in. poznańską Telewizją WTK i Polsat News. Rzeczniczka prasowa firm i projektów telekomunikacyjnych oraz projektów z zakresu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Założenie i prowadzenie Fundacji im. Julii Woykowskiej to jedno z największych zawodowych wyzwań - sposób na codzienne dokładanie małej cegiełki zmieniającej świat. Jest pomysłodawczynią wielu projektów fundacji, m.in. podcastu „Kobiety jak Rakiety” oraz „Warsztatów Mocy”, cyklu spotkań dla dziewczynek wzmacniających ich poczucie własnej wartości i sprawczości. Autorka publikacji “Kobiety na pomniki. Subiektywny przewodnik śladami kobiet po Wielkopolsce”, współautorka wystawy “Kobiety na pomniki” będącej fotograficzną dokumentacją akcji o tym samym tytule. Uważa, że polskim nastolatkom i dorosłym bardzo brakuje umiejętności komunikacyjnych – dlatego z wielką przyjemnością prowadzi szkolenia i warsztaty z wystąpień publicznych. Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej.
Maria Weronika Kmoch
Polska historyczka specjalizująca się w dziejach regionalnych Mazowsza i Kurpiów, działaczka społeczna. Od 2012 roku prowadzi bloga Kurpianka w wielkim świecie (http://www.kurpiankawwielkimswiecie.pl). Jest członkinią wielu towarzystw regionalnych i naukowych. Wikipedystka, wikimedianka, członkini zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska 2022–2024. Od 2016 roku uczy historii w I Społecznym Liceum „Bednarska” im. Maharadży Jam Saheba Digvijaya Sinhjiego w Warszawie. Prowadzi szkolne projekty herstorystyczne oparte na Wikipedii oraz projekty regionalne związane z Wikipedią.
Agata Kominiak
Fundatorka Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Od 22 lat pracuje przy projektach. Początkowo przy sprzedażowych i marketingowych, od kilku lat przy społecznych wzmacniając kobiety i nastolatki. Posiada doświadczenie w prowadzeniu i rozliczaniu projektów dofinansowanych z różnych źródeł, w tym grantów. Współpracuje z samorządami, instytucjami edukacyjnymi, kulturalnymi, społecznymi, biznesem. Sieciuje i wspiera. Jest edukatorką pracującą z młodzieżą - głównie z dziewczynami podczas Warsztatów Mocy. Organizuje, wspiera i koordynuje wiele wydarzeń - od happeningów i wystaw (“Kobiety na pomniki”), warsztatów (Warsztaty Mocy, Odmalowane, Pokaż Język, Liderskie), po szkolenia, webinary (Akademia Woykowskiej) i projekty międzynarodowe (“Girls without borders”). Z Fundacją im. Julii Woykowskiej jest w procesie inkubacji we Włączniku Innowacji Społecznych z grą “Dziewczyny rządzą”. Aktualna uczestniczka VIII edycji Programu Menedżerowie NGO Promengo. Magister pedagogiki i Master Administration des Entreprises (IGR Rennes, UEP Poznań)
Anna Kowalczyk
Prezeska Fundacji Muzeum Hitorii Kobiet. Pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet Dziennikarka, publicystka i pisarka specjalizująca się w historii kobiet. Autorka bestsellerowej “Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich” pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet w Polsce od pradziejów do współczesności. Ambasadorka akcji “Gdzie się podziały nasze patronki?” zachęcającej szkoły do przybierania imion zasłużonych kobiet. Współtwórczyni polsko-niemieckiej inicjatywy muzyczno-herstorycznej “Das Moderne Moedel/Nowoczesna Dziewczyna”. Członkini rady Fundacji Humanity In Action.
Klara Sielicka-Baryłka
Edukatorka, wikipedystka, wikimedianka. Dba o miejsce Wikipedii w edukacji. Prowadzi ogólnopolski projekt Wikiszkoła, przedstawiający zasady współpracy szkół w Wikimediach oraz podnoszący kompetencje cyfrowe nauczycieli/lek i uczniów/uczennic. Koordynuje współpracę dydaktyczno-badawcze ze szkołami wyższymi. Ponadto rozwija współpracę z bibliotekami i wspiera projekty EtnoWiki, a także wspomaga współpracę z instytucjami GLAM. Jest absolwentką Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła również na tej samej uczelni Podyplomowe Studia Menedżerskie w zakresie Zarządzania dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Pracowała jako muzealniczka. Od 2019 r. tworzy zespół edukacji w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska.

Jesienią (od listopada do grudnia, w weekendy) odbędzie się cykl warsztatów online na platformie ZOOM, w tym:

Programy, lekcje, codzienność i kultura szkoły - gdzie jest miejsce na herstorię?, prowadząca: dr hab. prof. UAM Iwona Chmura - Rutkowska

Bohaterki pełne mocy - jak wykorzystać biografie kobiet do wzmacniania nastolatek i nastolatków: Paulina Kirschke i Agata Kominiak

Historia sprawiedliwa - warsztat dydaktyczny, prowadzące: Agnieszka Jankowiak-Maik i dr Anna Jankowiak

Badania i pozyskiwanie archiwaliów - archiwa stacjonarne i cyfrowe, biblioteki, muzea, prowadząca: dr hab. prof. UAM Edyta Głowacka-Sobiech

Herstoria - to będzie boleć dyrekcję i rodziców! Jak radzić sobie komunikacyjnie w sytuacjach konfliktowych i stresujących? Co zrobić, by robić? Warsztaty o tym, by czuć się pewnie i realizować HERprojekty, prowadząca: Katarzyna Dworaczyk

Jak tworzyć biogramy w Wikipedii? prowadząca: Klara Sielicka-Baryłka/Maria Weronika Kmoch

Jak skutecznie popularyzować herstorię w mediach tradycyjnych i cyfrowych, prowadzące: dr Anna Jankowiak i Agnieszka Jankowiak-Maik

Brakująca połowa dziejów – jak ją skutecznie opowiadać i pisać?, prowadząca: Anna Kowalczyk

FINANSOWANIE

kto za to płaci?

Dla osób uczestniczących udział w programie jest całkowicie bezpłatny, zwracamy koszty biletów na konferencję podsumowującą oraz zapewniamy catering tego dnia.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Liderem projektu jest Fundacja Miejsca Ludzi a partnerami i współorganizatorami Fundacja Muzeum Historii Kobiet, Fundacja im. Julii Woykowskiej oraz Wikimedia Polska.

Image