Muzeum Historii Kobiet
Loading
0 %

POSTACI W PODRĘCZNIKACH TO KOBIETY

0 %

ULIC NOSI IMIE KOBIETY

0 %

SZKÓŁ W POLSCE MA PATRONKĘ

0 %

SPOŁECZEŃSTWA TO KOBIETY

MISJA

MISJA

Badanie i opowiadanie historii w sposób sprawiedliwy i włączający,
z uwzględnieniem roli i potencjału dziewcząt oraz kobiet wczoraj i dziś. 

Wspieranie i podejmowanie działań służących wyeliminowaniu dyskryminacji
ze względu na płeć. 

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Skąd pomysł na Muzeum Historii Kobiet?
Pomysł na MHK wziął się z niezgody na wielką nieobecność kobiet. Każda z nas, zupełnie niezależnie, znalazła swój sposób na radzenie sobie z tym brakiem. Niektóre robiły to działając w nauce, inne propagując wiedzę herstoryczną, tworząc warsztaty dla dziewczyn czy pisząc książki o wspaniałych i wpływowych kobietach w dziejach. Ale wszystkie czułyśmy, że potrzeba tak naprawdę czegoś więcej; czegoś wielkiego. Idei. Gdy spotkałyśmy się po raz pierwszy w ósemkę, na zoomie, w czasie pandemii, debatując o wydaniu wspólnej książki zawierającej biogramy ważnych kobiet w polskich dziejach, któraś z nas rzuciła – stwórzmy Muzeum. I została prezeską Fundacji Muzeum Historii Kobiet, której głównym celem i IDEĄ jest właśnie to – stworzenie Muzeum. Kobiet brakuje w podręcznikach. W nazwach ulic. Nie ma kobiecych postaci na pomnikach, banknotach, nie ma zbyt wielu patronek szkół. Ich dzieł jest niewiele w muzeach. Gdy po raz pierwszy zaczniesz to dostrzegać i nad tym się zastanawiać, trudno już o tym zapomnieć. To bolesne i bardzo niesprawiedliwe. My chcemy oddać kobietom należne im miejsce Jesteśmy kobietami, a naszą tożsamość – tak jak naszych mam, babek i prababek – tworzy wiele różnych ról. Herstoria to opowieść o nich wszystkich, ukazująca ich złożoność i bogactwo – na przekór stereotypowym przekonaniom i oczekiwaniom. Pokazująca, że dokonania kobiet oraz ich codzienne decyzje miały i mają znaczenie dla wszystkich.
Dlaczego akurat Muzeum?
Muzea to wyjątkowe miejsca. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmieniają, stając się miejscem spotkań, dyskusji, wydarzeń kulturalnych. Przestrzenią, którą nie tylko się “zwiedza”, ale w której się odczuwa, doświadcza i przeżywa. Ich celem jest jest gromadzenie, przechowywanie, badanie, naukowe opracowywanie i udostępnianie świadectw. W Muzeum Historii kobiet będą to świadectwa życia i dorobku dziewcząt i kobiet na przestrzeni dziejów. Wierzymy, że przy pomocy wielu sprzymierzeńczyń i sprzymierzeńców stworzymy niezwykłe muzeum, w którym oddamy głos setkom dziewcząt i kobiet. Miejsce wirtualne i fizyczne, w której historię można czytać, oglądać, słuchać, dotykać, odkrywać, uczyć się jej na nowo, przeżywać osobiście oraz współtworzyć. Chcemy stworzyć miejsce poruszające wiele emocji - także tych niełatwych. Miejsce, w którym zadaje się pytania i szuka odpowiedzi. W którym można doświadczać i odczuwać. Muzeum Historii Kobiet będzie włączać, a nie wykluczać. Odpowiadać na ponadczasową, uniwersalną potrzebę jaką jest ciekawość przeszłości, oddając głos i uznanie kobietom oraz wszystkim, których w głównym nurcie opowieści o dziejach się pomija. Mamy ambicję tworzenia instytucji, która jest nie tylko ważnym miejscem pamięci, ale też edukacji, poszukiwań, spotkań i dyskusji o teraźniejszości - świątynią kultury. I właśnie idea muzeum, jako świątyni muz jest nam niezwykle bliska. Pod skrzydłami muzy historii Klio otoczymy najlepszą opieką materialne i niematerialne dziedzictwo kobiet.
Dla kogo to Muzeum?
Czy można na takie pytanie odpowiedzieć inaczej niż: dla wszystkich? Chcemy, by Muzeum Historii Kobiet było miejscem, w którym „u siebie” będzie czuła się każda zwiedzająca i każdy zwiedzający. Przecież opowieść o kobietach to opowieść o nas – o naszym społeczeństwie, polityce, nauce i kulturze, o naszych domach, jedzeniu, ubiorze, pasjach, wynalazkach. To historie, które dotyczą każdej i każdego z nas niezależnie od tego, czy jesteśmy dorośli i dorosłe, czy niekoniecznie. To będzie miejsce, które urzeknie małą dziewczynkę i mamę, i babcię. Nastolatkę z ojcem. Ósmoklasistów z wychowawcami. Chcemy, by głos połowy społeczeństwa był wreszcie usłyszany; by dziewczęta i kobiety były dumne z tego, że nimi są. A chłopcy i mężczyźni byli dumni ze swoich babek, matek i sióstr. Historie kobiet czynią opowieść o przeszłości pełniejszą, prawdziwą i sprawiedliwą. My chcemy opowiadać historie, które będą bliskie nam wszystkim – bo nieobecność kobiet sprawia, że wszyscy i wszystkie jesteśmy ubożsi i uboższe. Ale – uwaga. Na pewno nie będziemy unikać trudnych tematów. Bo historia kobiet to często historia wykluczenia i przemocy. Niezrozumienia. Braku możliwości. Bólu i cierpienia. O wszystkim jednak można rozmawiać, prawda? I tego też bardzo chcemy – by nasze muzeum było miejscem spotkań i dyskusji. By powstało tu centrum edukacyjno-dydaktyczne oraz badawczo-rozwojowe. By wokół herstorii opowiadanej w MHK powstała zaangażowana społeczność.
Gdzie i kiedy powstanie Muzeum Historii Kobiet?
​Budowa muzeum to długi i skomplikowany proces. Szacujemy, że zajmie nam około dekady. Lokalizacja Muzeum nie jest jeszcze postanowiona, ale z pewnością powstanie w miejscu, które rozumie naszą ideę, ceni różnorodność i wspiera kobiety. Prowadzimy wielostronne rozmowy w tej sprawie. Jeśli masz dobry pomysł na to, gdzie Muzeum Historii Kobiet znajdzie gościnny dom - napisz do nas i porozmawiajmy.
Kto tworzy Fundację Muzuem Historii Kobiet?
Fundatorkami jesteśmy my, osiem kobiet – bardzo różnych, które jednak łączy kilka ważnych rzeczy. Na przykład wielka miłość do herstorii. Prof. Iwona Chmura-Rutkowska, Katarzyna Dworaczyk, prof. Edyta Głowacka-Sobiech, dr Anna Jankowiak, Agnieszka Jankowiak-Maik, Paulina Kirschke, Agata Kominiak i Anna Kowalczyk. Razem mamy 1325 cm wzrostu. Napisałyśmy 24 książki oraz 496 artykułów naukowych, popularnonaukowych i recenzji. I choć wszystkie zajmujemy się herstorią (łącznie przez 71 lat) to naszą siłą jest na pewno różnorodność: byłyśmy m.in. animatorkami, reporterkami, wydawczyniami, dziennikarkami, opiekunkami, sprzedawczyniami, dyrektorkami, menedżerkami, baristkami, szefowymi kuchni, sekretarkami, opiekunkami, hostessami, tłumaczkami, testerkami, konferansjerkami, barmankami, edytorkami, ilustratorkami, kuratorkami, wokalistkami, trenerkami i mediatorkami. Mamy łącznie 9 dzieci (w tym trzy córki). Niektóre z nas są singielkami, inne rozwódkami. Żyjemy w sformalizowanych i niesformalizowanych związkach. Jesteśmy naukowczyniami, socjolożkami, pedagożkami, historyczkami, filolożkami, dziennikarkami, twórczyniami, prezeskami, pisarkami, archiwistkami, blogerkami i trenerkami. Razem mamy siłę, dośiwadcznie, wiedzę i ogromną motywację. Czyli całkiem dobre podwaliny pod Muzeum Historii Kobiet.
Czym się zajmuje Fundacja Muzeum Historii Kobiet?
Uwielbiamy herstorię. Od lat zajmujemy się zawodowo - każda z nas osobno, a czasem kilka z nas razem - opowiadaniem o historii kobiet i tym… jak o niej opowiadać! Fundacja Muzeum Historii Kobiet powstała po to, byśmy wreszcie połączyły siły. No i by urzeczywistnić projekt powstania Muzeum Historii Kobiet w Polsce jako nowoczesnej placówki kulturalno-edukacyjnej oraz naukowo-badawczej. Fundacja na drodze do tego celu łączy i upowszechnia polskie inicjatywy oraz zbiory herstoryczne, prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną oraz wszechstronny fundraising.
Jak sfinansujecie budowę Muzeum Historii Kobiet?
Koszt powstania Muzeum Historii Kobiet sięgnie kilkudziesięciu milionów złotych, dlatego wymaga zaangażowania wielu stron i partnerów finansowych. Model finansowania Muzeum zakłada partnerstwo publiczno-prywatne (krajowe i zagraniczne) z udziałem finansowania społecznościowego.
Jak można wesprzeć projekt Muzeum Historii Kobiet?
Każda złotówka wpłacona na konto Fundacji Muzeum Historii Kobiet przeznaczona zostanie na jej działalność statutową oraz główny cel, czyli budowę Muzeum. Darowiznę można odliczyć od podatku. Nr konta: 81 1140 2004 0000 3302 8302 3127 Także każdy zakup u partnerów serwisu Fani Mani wspiera konto wybranej organizacji, naszą możecie wybrać i wesprzeć pod tym linkiem.
Jak chcecie zaangażować społeczność w projekt Muzeum Historii Kobiet?
Już teraz zapraszamy wszystkie osoby zaangażowane w upamiętnianie życiorysów i zasług kobiet w Polsce do kontaktu z nami pod adresem kontakt@historiakobiet.org Poznajmy się i porozmawiajmy o tym, co możemy zrobić razem. Pracujemy nad uruchomieniem w drugim kwartale 2023 roku Internetowej Bazy Herstorii w Polsce, która zmapuje dokonania i dorobek polskiej herstorii, będzie repozytorium wiedzy oraz przydatnych referencji. Baza będzie stale aktualizowana o nowe wydarzenia, ustalenia i publikacje. Każda osoba zainteresowana herstorią lub aktywnie ją tworząca będzie mogła skorzystać z bazy za darmo, a także rozbudować ją o własne rekordy.
Co symbolizuje logotyp Muzeum Historii Kobiet?
A co w nim widzicie? Bo dla nas to kręcącą się ludowa spódnica. Źrenica oka bacznie przyglądającego się naszym dziejom. Ale przede wszystkim… makówka rozsiewająca swoje ziarna na wszystkie strony świata. Bo przecież siała baba mak…od zawsze. Mak to niezwykła roślina wykorzystywana przez ludzkość od tysięcy lat, jako lekarstwo, środek uśmierzający ból, składnik substancji nasennych zmieniających świadomość i umożliwiających kontakt z zaświatami. Symbolizuje życie i śmierć - krew i wieczny sen. Mak w starożytnej Grecji związany był z kultem przodkiń i przodków oraz przyrody. Makówki ofiarowywano Demeter, jako symbol odradzającej się do życia ziemi. Maki rosły wzdłuż rzeki Zapomnienia, przepływającej obok groty Hypnosa, boga snu. Morfeusz dzięki ziarnom maku mógł śnić i marzyć. Mak, podobnie jak w wielu innych kulturach odgrywał bardzo ważną rolę w słowiańskiej obrzędowości życia i śmierci: płodności i łączności ze światem zmarłych. Makówka – to dla nas symbol pamięci o naszych przodkiniach, łączności kobiet z ich przeszłością. O dziedzictwie i kobiecych losach uratowanych z rzeki zapomnienia. Znak potencjału i możliwości dzielenia się i siania opowieści o życiu kobiet na całym świecie. Metafora historii i kultury widzianej z kobiecej wspólnotowej perspektywy opartej na etyce troski o ludzi i przyrodę. Mamy nadzieję, że znajdziecie z nami swoją herstorię. A o kobietach w przeszłości przestanie wreszcie być cicho, jak makiem zasiał.