Muzeum Historii Kobiet
Loading
Image
Znajdują się w niej szczegółowe biogramy bohaterek, materiały fotograficzne, audiowizualne a także materiały edukacyjne (scenariusze lekcji i sketchnotki) dla nauczycielek i nauczycieli.
Baza podzielona została na epoki zgodnie z podstawą programową z historii, wyposażona jest w możliwość wyszukiwania po nazwisku bohaterki, epoce, profesji oraz słowach kluczowych.
Historia kobiet jest w zbiorowej świadomości Polaków i Polek niemal nieobecna. Nie ma jej w programach szkolnych (tylko 4% określonych w podręcznikach należących do kobiet), ani miejsc pamięci (tylko 2% nazw ulic i 10% patronów szkół), ani polityk historycznych (por. celebrowanie wyłącznie „ojców niepodległości”). Projekt Bazy Historii Kobiet ma ambicję zmiany tego stanu rzeczy. Równość i uznanie wpływu i znaczenia kobiet w historii to podstawa inkluzywnego społeczeństwa obywatelskiego.
Baza Historii Kobiet stanowi zalążek przyszłego fizycznego już Muzeum Historii Kobiet a jej rozwijanie jest celem strategicznym fundacji.
Baza dostępna pod linkiem: https://baza.historiakobiet.org/
 
Dostęp do materiałów edukacyjnych do pobrania: MATERIAŁY DO POBRANIA
 
Finansowanie:
Działanie współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu „Nowe Technologie Lokalnie 2023 - Sektor 3.0”, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra