Muzeum Historii Kobiet
Loading

Oddajemy w Twoje ręce pierwszy w Polsce poradnik herstoryczny dla edukatorek i edukatorów. Jest on efektem wielu lat naszych doświadczeń na polu popularyzacji historii i dokonań naszych przodkiń. Jest też ukoronowaniem przeprowadzanego przez nas i nasze koleżanki z Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska pierwszego (i na pewno nie ostatniego!) kompleksowego kursu edukacji herstorycznej “Co Wy o nich wiecie?” w 2023 i 2024 roku.

Już samo zainteresowanie kursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – w ciągu zaledwie kilku dni rekrutacji, zgłosiło się do nas ponad dziesięciokrotnie więcej chętnych osób, niż mogłyśmy przyjąć, najlepiej dowodząc, że wiedza z obszaru herstorii przestała wreszcie być budzącą nieufność i złośliwe docinki niszową pasją feministek z dużych ośrodków miejskich, a stała się palącą potrzebą szerokiego grona nauczycieli i nauczycielek najróżniejszych specjalności i z dosłownie każdego zakątka Polski. Bo – jak wiedzą świetnie wszystkie i wszyscy pracownicy sektora edukacji – polska szkoła o kobietach, ich dorobku i zasługach dla świata i ludzkości, nie uczy prawie wcale

Przez dziesięć miesięcy intensywnej pracy warsztatowej, dwóch konferencji i podczas wielu godzin indywidualnych konsultacji, starałyśmy się więc przekazać naszym kursant(k)om maksymalnie  skoncentrowany destylat z naszej wiedzy, badań i poszukiwań oraz związanych z nimi przemyśleń oraz wniosków. Wszystko po to, by solidnie wyposażyć  na drogę do samodzielnego tworzenia projektów i działań herstorycznych w swoich społecznościach i miejscowościach oraz (co nie mniej ważne!) systematycznego uwzględniania dorobku kobiecych bohaterek w codziennej pracy dydaktycznej.  

Niniejszy tom stanowi poręczne i wszechstronne kompendium wiedzy z obszaru herstorycznej teorii i praktyki. Znajdziesz w nim porady, gdzie i jak szukać wiedzy o bohaterkach przeszłości i współczesności, a także jak ją popularyzować w szkolnych realiach, w swoim środowisku lokalnym oraz w internecie. Dowiesz się, co to edukacja równościowa oraz historia sprawiedliwa i dlaczego warto korzystać z ich narzędzi. Poznasz sposoby, na radzenie sobie z własną niepewnością i cudzymi wątpliwościami, a także inspirujące przykłady działań popularyzatorskich, w tym kilka zaprojektowanych podczas naszego kursu. Każdy rozdział poprzedzony jest cytatem z wypowiedzi osoby uczestniczącej w naszym kursie. Mamy nadzieję, że i dla Was okażą się one inspirujące. 

Historia kobiet to historia nas wszystkich i wreszcie zaczynamy to rozumieć oraz należycie cenić. Dziedzictwo, dokonania i zasługi naszych przodkiń uczą nas nowych sposobów działania, ukazują świeże punkty widzenia, dostarczają innych wzorców oraz role models odmiennych od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni i przyzwyczajone.  Zasługujemy na tę wiedzę i refleksję, bo historia świata bez historii kobiet jest nie tylko niepełna. Jest po prostu wypaczona i zafałszowana. I nie może być dobrą “nauczycielką życia”. 

Jesteśmy dumne z bycia częścią tej zmiany – zmiany ku większej sprawiedliwości i różnorodności, godnej reprezentacji i wyrównywaniu szans. Zmiany, która ciągle szuka swojego języka, swojej tradycji i argumentów w dyskusji. Wierzymy, że po lekturze naszego podręcznika – Ty też poczujesz się jej częścią. Pewną siebie i swego oraz gotową do działania.


Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.


Image